Vergroting

===============================================================================================================
VOOR EEN MOOIE VERGROTING, KLIK OP DE FOTO NAAR KEUZE EN MAAK DAARNA DE PAGINA GROOT !
===============================================================================================================

1019 Boerderij, waarschijnlijk Friesland


07-12-2010, Dick Zweers: Dit is zeker friesland.

1020 Tabakszaak, namen niet leesbaar.


07-12-2010, Dick Zweers: In de kop van Noord-Holland.

1021 Boerderij


10-12-2010, Mirjam Hoekstra: ik denk dat foto 1021 aan de streekweg in Hoogkarspel is. het juiste huisnummer weet ik niet in ieder geval oneven en rond nummer 91 of 89. streetvieuw laat de stolp goed zien. de schoorsteen klopt, de toegang tot de dars klopt. ik vraag me alleen af of dat ruitje boven de darsdeuren bij elke boerderij voorkomt.
toevallig ken ik de bewoners dus ik kan ze eens vragen of mijn veronderstelling klopt.

07-12-2010, Dick Zweers: Noord-Holland

06-12-2010, Jacques Laureys: Dit is een West-Friese stolpboerderij, met een ronde schoorsteen, de aanhef tot rond is nog net te zien op de foto. Ook een klein stukje van de typerende dars deuren zijn rechts te zien.

1022 Naam boven ingang is niet leesbaar.


11-01-2011, Ruud van den Aakster: Ik krijg een Zaans gevoel als ik het huisje op de achtergrond zie....

1036 Op de achterzijde: "Vinkenhoef" 1939

1037 Vrijstaand woonhuis

Opvallend is dat dit huis niet symmetrisch is, links 2 ramen rechts 1.

19-02-2011, Dick Zweers: Alblasserwaard e.o.

1043 Op de deur een onleesbaar aanplakbiljet

1045 Witte villa

1046 Bella Vista

1052 Huisnummer 78

Geen schuiframen, wel Nederland ??

26-05-2011, Hans de Haas: Deze foto doet mij denken aan de oude weg van de grens naar of bij Wuustwezel in België. Ook ongelijke kasseien en een spoorlijntje langs de kant met bomen.

 

1060 Schoolmeesterswoning ??

Ongelopen fotokaart.

 

1061 Huisnr. 147. Spreekuur van......

Helaas is het naambordje onleesbaar ook na het maken van een detailscan.

1064 Winkels van K. v.d. Kooi en J. Geertsma


13-11-2011, Theo B: Zowel J. Geertsma als K. v/d Kooi waren gevestigd op de 2den Heerenwal in Heerenveen. Helaas geen fotografisch bewijs gevonden.
http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010762647%3Ampeg21%3Ap002%3Aa0039
http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010727585%3Ampeg21%3Ap007%3Aa0072

26-05-2011, Martin Snuverink: Nijehaske is nooit een gemeente geweest, maar slechts een plaats, evenals Oudehaske (Oldehaske) en Haskerhorne destijds behorend tot de gemeente Haskerland.
Het station van Heerenveen en de Heerenwal behoorden destijds tot Nijehaske, dus tot de gemeente Haskerland. De overzijde van de Heerenwal, de Fok, behoorde tot Aengwirden. En het gebied ten zuiden van de Opsterlandsche Compagnonsvaart en de Veenscheiding behoorde tot Schoterland.
Dat manufacturier J. Geertsma gevestigd was in Nijehaske strookt dus met ligging aan de Heerenwal. Alles wijst er nu op dat het zoekplaatje de Heerenwal voorstelt. Ik kan me bovendien nauwelijks elders in Friesland een kade (muur) voorstellen met een strook waarop, ook blijkens vele foto’s op Tresoar eveneens stortgoed (turf? grind? Of is het gewoon gras?) en andere materialen lagen. Het beeld klopt ook met het kaartbeeld op de topokaart van Joure van 1908. Dus moeten we blijven zoeken aan de Heerenwal.
Theo heeft terecht opgemerkt dat het huis van Geertsma een stevige beurt heeft gehad en dus waarschijnlijk vernieuwd is na de brand van 1909. En zonder schoorsteen!
Het bebouwde deel van de Heerenwal was vrijwel exact 1 km. Het bestond uit de 1e Heerenwal, die liep van het Breedpad tot de brug waarover de stoomtram naar het station en Joure de Heerenwal kruiste. Hier is nu een brede moderne ophaalbrug en de straat heet nu Trambaan. Het noordelijke deel was de 2e Heerenwal.
Ik heb hier geen match kunnen vinden aan de hand van oud en nieuw beeldmateriaal. Misschien dat iemand iets vindt op de 2e Heerenwal. Zo niet dan zouden we eens in Drachten moeten kijken.

18-05-2011, Berry Meester: Het lijkt een kruidenierszaakje vanwege het bordje Sunlight.

18-05-2011, Theo B: In het Adresboek Friesland 1928 is Heerenveen opgedeeld in Schoterland, Engwirdum en Nijehaske. Bij de eerste twee worden straatnamen vermeld, maar hier heb ik geen Herenwal gevonden.
Ik denk dat de Herenwal onder Nijehaske valt, dit deel vermeldt echter nog geen straatnamen.
Het nieuws van den dag maakt op 11-01-1911 melding van het faillissement van manufacturier J. Geertsma in Nijehaske.
Mochtdit inderdaad een nieuwe gevel zijn de juiste Geertsma zijn en het faillissement niet zijn opgeheven, valt de foto te dateren 1909/1911, w.s. 1910. Is op de foto te zien welke handel v.d. Kooi heeft, staan er flessen achter het raam?
http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010108435%3Ampeg21%3Ap002%3Aa0009

17-05-2011, Jan Spoolder: In 1920 was J.D. van der Kooi schoenmaker te Dronrijp en verkocht O.H. Geertsma er manufacturen. De voorletters wijken af, maar misschien is er ergens een link.

17-05-2011, Theo B: Heerenveen? 18-10-1909 vermeldt de Leeuwarder Courant een brand op zolder bij manufacturier Geertsma op de Heerenwal in Heerenveen. Op het zp oogt de voorgevel hier nog al opvallend 'anders'. Vernieuwd na brand?
Foto's van de He(e)renwal in het Fr.F.Arch. tonen een zelfde kade en kademuur. De betreffende panden heb er nog niet gevonden.
http://www.dekrantvantoen.nl/vw/article.do?id=LC-19091018-1005&vw=org&lm=geertsma%2Cheerenven%2CLC

17-05-2011, Theo B: "het woon- en winkelpand van J. Geertsma, nu Vaart Z.Z. 56, bewoond door de dames S. en D. van der Kooi"
De gezusters v/d Kooi zijn de huidige gebruikers van van het oude Geertsma pand. Deze panden lijken in de verste verte niet op elkaar. http://fysiotherapieappelscha.nl/ .
Ik zie geen link tussen K. en de gezuster v/d Kooi.
Dit kan best in Appelscha zijn, maar dit lijkt mij niet op de gevonden locatie.

17-05-2011, Jan Jacob Hoefnagel: Via google het volgende gevonden: Het boekje Appelscha in Grootmoederstijd vermeldt: Het dorp Appelscha rond 1920 aan weerszijden van de Opsterlandse Compagnonsvaart, ter hoogte van het woonhuis met praktijkruimte van de fysiotherapeuten de gezusters S. en D. van der Kooi, nu Vaart Z.Z. 56. ... ......het woon- en winkelpand van J. Geertsma, nu Vaart Z.Z. 56, bewoond door de dames S. en D. van der Kooi; ..., helaas geen afbeelding kunnen vinden...

1068 Volgens verkoper mogelijk Heerlen ??

1075 Villa in bosrijke omgeving.

1076 Groot pand aan het water.

Het merk van het ansichtpapier is ERGO.

28-08-2011, Ruud van den Aakster: De architectuur lijkt op die van de GGZ of de Willibrordus stichting in Heiloo.

1077 Stolpboerderij

1079 Rietenkap villa

1082 Villa.


31-08-2011. Wim de Koning Gans: De overeenkomst is inderdaad frappant. Het HGA heeft ook een tekening van de directeurswoning van de Haagse Dierentuin
http://www.haagsebeeldbank.nl/hga:col4:dat18100
Op een luchtfoto van circa 1921 is te zien dat de Benoordenhoutseweg keurig aangelegd was.
http:/q/beschrijving/dierentuin/q/datum_from_year/1920/q/datum_to_year/1929/q/buurt/benoorden*
De 1:1000 kaart van 1914 laat de Benoordenhoutseweg zien als een smalle weg met aan weerszijden een trottoir waarin bomen staan. De directeurswoning (Benoordenhoutseweg 2) is direct aan dat trottoir gelegen en heeft geen tuin. Het hek van de Dierentuin ligt links en rechts in het verlengde van de gevel van de directeurswoning. Op een luchtfoto van KLM uit 1922 is te zien dat aan de zijde van de Benoordenhoutseweg drie ramen of twee ramen en een deur in het middendeel van de gevel zaten. Dit heb ik vastgesteld door het origineel te bekijken. De schuine daklijst was anders versierd dan die van het zoekplaatje.
http://www.haagsebeeldbank.nl/hga:col1:dat183871
Het idee van Martin was veelbelovend maar helaas pleiten al deze zaken er tegen.

31-08-2011, Martin Snuverink: Het huis met zijn zeldzame vorm lijkt akelig veel op de al lang niet meer bestaande directeurswoning van de Haagse Dierentuin aan de Benoordenhoutseweg (nu Zuid-Hollandlaan). Foto 0.08523 zou dan de andere zijde tonen. Wim, kun jij er iets over zeggen?

26-08-2011, Martin Snuverink: Dit merkwaardig vormgegeven huis, diep uit de 19e eeuw, kan ik uiteindelijk in Wassenaar helaas niet vinden, ook niet in het verleden.

26-08-2011, Wim de Koning Gans: Deze foto heb ik voorgelegd aan Hans Nieuwenhuis jr. (geb. 1933). Hij vertelde me dat zijn vader (geb. 8-1-1900) al in 1919 een T-Ford bezat, dus de actieradius van de fotograaf moeten we niet onderschatten. Of Hans Nieuwenhuis sr. dit soort foto's wat verder van Den Haag maakte, is niet bekend. Het bedrijf was in de begintijd achtereenvolgens gevestigd aan de Fahrenheitstraat, Wilgstraat en Thomsonlaan en vanaf 1930 in de Van Hoytemastraat.

26-08-2011, Berry Meester: Het is inderdaad een latere fotokaart, 1940 is niet onmogelijk.

26-08-2011, Martin Snuverink: Dit huis past wel goed in Wassenaar, misschien als onderdeel van een landgoed. De dame oogt adellijk. Waarschijnlijk bestaat het huis niet meer.
Nu wil het toeval dat fotograaf Hans Nieuwenhuis in 1940 van de Haagse Van Hoytemastraat (vaak Van Hoytemaplein genoemd) is verhuisd naar Wassenaar. De familie woonde daar toen op de Prinsenweg 61, bij de Prinses Marielaan.
Misschien moeten we daar in de buurt van de Paauw zoeken. Zie voor achtergrond. http://www.haagseherinneringen.nl/pagina/121/hoe_mijn_geheugen_mij_bedroog.
Ik weet niet of Hans Nieuwenhuis Jr (geb. 1934) nog leeft en bereikbaar is voor informatie. Kan de foto van 1940 of later zijn?

22-08-2011, Wim de Koning Gans: De onverharde weg past niet bij Den Haag. In het buitengebied van Den Haag?

21-08-2011, Wim de Koning Gans: De fotograaf is Hans Nieuwenhuis uit Den Haag, werkzaam vanaf circa 1918.

1084 Onscherp stadsbeeld


28-08-2011, Martin Snuverink: Aan de lantaarnpaal te zien zou dit wel eens in Leeuwarden kunnen zijn. Zie http://www.zoekplaatjes.nl/, kenniscentrum, lantaarnpalen, klik, Huizum, 2e afbeelding. Indien correct, dank aan Norman Visser voor de inbreng in het kenniscentrum. Waar vind je zo’n meervoudig gebroken rooilijn?

1087 Fotograaf Haalman, Groningen

 

1091 Villa Insulinde, huisnr. 14 (zwart bordje)


05-09-2011, J.J. Hoefnagel: Helaas kan dit volgens mij geen Eslaan 12 zijn, zie foto, bron: beeldvanbussum.nl
Volgens de telefoongids 1915 was er ook 1 in Baarn te vinden, nl.: Oldenborgh Jr., J. v., Villa "Insulinde", Prins Hendrikl. 50

05-09-2011, Sander van Wijngaarden: Archief historisch kring bussum geeft een villa insulinde op de eslaan 12

1093 Vrijstaande villa

1095 Dubbel woonhuis zonder voortuin


03-01-2012, Jan Spoolder: Inmiddels ben ik er achter dat mutsen als van de dame rechtsboven ook in het Zwollerkerspel en op het Kampereiland werden gedragen. Zwolle en/of Kampen zijn dus ook goed mogelijk

12-11-2011, Sander van Wijngaarden: opvallend aan deze 2 onder een kap met erker vind ik de doorlopende daklijst ..teminste als ik het goed zie ? Meestal hebben dit soort panden een topgeveltje een pand wat er veel op lijkt is lockhorstlaan 3 te warmond

19-10-2011, Jan Spoolder: De vrouw op het balkon rechts draagt volgens mij een muts van de noordelijke Veluwe (omg. Nunspeet - Wezep)

1099 Landhuis

1108 Vrijstaand woonhuis


23-01-2012, Theo B: Een foutieve verbetering. Er staat duidelijk: Stichtsche.

16-09-2011, Jacques Laureys: Op het bordje staat: Stichting He.... De laatste letters zijn achter de bladeren verscholen. Ik denk niet dat het de Heldring stichting is in Zetten, volgens mij was die later opgericht.

04-09-2011, Berry Meester: Mooi gevonden Hetty !! Er staat Stichtsche. Recht is nog een 2e bordje maar daar is niets van te maken.

04-09-2011, Hetty de Vos: Boven het linkerraam, half verscholen achter de bladeren, zie ik letters. Een straatnaam misschien? Zou dat stukje vergroot kunnen worden?

1120 Boerderij

1121 Houten brug

1124 Stadspand

 

1125 Villa met beeld. Huisnr. 108

1126 Schooltje ??

1135 Herenboerderij ??

1136 Huisnummer 55 of 85

1140 Boerderij aan het water

1142 Photo Snoek - Roelofarendsveen


25-01-2012, Ingrid Evers: 'Photo Snoek' is waarschijnlijk de zaak van de fotograaf C. Snoek te Roelof Arendsveen, wiens faillissement op 21 september 1929 in Het Vaderland werd verkondigd.

28-10-2011, Berry Meester: Deze en de foto op Qoop is dezelfde foto.

28-10-2011, Martin Snuverink: Deze foto staat ook op qoop.nl. Daar is meer info gegeven: "Onbekend pand. Op de achterkant staat geschreven: "Tot aandenken van mijn eerste dienst betrekking 1918-1919-1921. Fotokaart. Er zit een sticker op van Photo-Snoek, Roelofarendsveen. " "
Op het web heb ik overigens geen andere foto's van Photo Snoek gevonden. Is hij daarom een onbekende plaatselijke of regionale fotograaf? Ik heb nog niet in R'a'veen gezocht.

1143 Wilhelmina. Komt uit partij Den Haag

 

1145 Schoenmakerij Vanecke ???

Huisnummer links: 40, huisnummer rechts 38. Dat er schoenmakerij staat is vrijwel zeker maar de naam daar ben ik niet zeker van.

1147 Stadspanden


11-11-2011, Berry Meester: Dit beteft een grote foto op karton en hij paste net niet in de scanner vandaar dat de foto een beetje vaag was. Vandaag op het archief even de a3-scanner mogen gebruiken en nu dus een veel betere scan geplaatst.

 

1148 Huisnummer niet leesbaar.

Bijzondere deuromlijsting. Ongelopen fotokaart.

1155 Volgens verkoper mogelijk Rotterdam ??

 

1159 Mogelijk huisnummer 22

1163 Fotograaf Eduard Sanders uit Groningen

 

1167 Huisnummer A 94

Ongelopen fotokaart van Eduard Sanders die in het hele land opnames heeft gemaakt.

1169 Volgens verkoper, mogelijk West Friesland


21-12-2011, Michel Zwier: Lijkt mij op het Snouck van Loosepark in Enkhuizen

18-12-2011, Dick Zweers: Bij dit plaatje moet ik sterk denken aan een boerderij onder Weesp. Die staat stroomopwaarts op de linker oever dicht aan de dijk, met roodgeglazuurde pannen. Schuur schuin achter het huis dus hier onzichtbaar. Als dit klopt zou de blikrichting hier stroomafwaarts zijn. Daar staan even verderop andere boerderijen en een stukje terug ligt het fort Uitermeer aan de rivier. Indertijd is deze boerderij voorgedragen als gemeentelijk monument, dus misschien dat daar beeldmateriaal van is? Ik kan dit niet controleren.

27-11-2011, Martin Snuverink: Dit beeld moeten we niet in Friesland zoeken, maar eerder in Zuid-Holland. Het huis staat wel 2 meter lager dan de straat, die dus een kade of dijk is. Deze is krom. Er is zelfs een trap van de straat naar de voortuin. En het is goed mogelijk dat ook een achterweg toegang tot het huis geeft. Dit kan ik me in Friesland nauwelijks voorstellen.Uit de beperkte lengte van het hekwerk leid ik af dat het huis niet in de eenzaamheid staat en dat de dijk dus bebouwd is. Ik zie dan ook nóg twee huizen. De bouwtijd van het huis schat ik op 1910 - 1915, toen glas-in-lood bovenlichten in de mode kwamen. Verder valt op dat er geen bovengrondse elektriciteitsdraden naar de woning lopen. Dan zal de foto niet zo oud zijn.Uit de kleding van de kinderen kan ik weinig afleiden.

1170 Foto Kramer, Groningen.

Ongelopen fotokaart.

15-12-2011, Jan Spoolder: Het houten huisje voor de boerderij heeft wat weg van een TBC-huisje zoals dat vroeger in verschillende vormen voor kwam. Vaak (niet altijd) waren deze huisjes draaibaar om veel zon te kunnen vangen.

 

1177

1179 Foto: J. Siewers, Torenlaan te Hilversum

1182 Schoolgebouw?

1184 Landhuis

Ik heb het vermoeden dat de nrs. 1184 tm. 1189 allemaal in dezelfde plaats staan. Ik heb deze bij elkaar gekocht en ze hebben allemaal dezelfde achterzijde.

03-12-2011, Jan Lemmens: Deze villa staat ook bij Arnold (nr. 1556).

============================ GA VERDER NAAR SERIE 6 =================================